Roll of Honour

The club championship history since 1989, a description of the awards is below the timeline.

Most Promising Newcomer: Ben Goddard

Most Improved Male: Piers Serjeant

Most Improved Female: Natalie Fairbairn

Senior of the Year: Neil Shorten

Veteran of the Year: Gary Barnes

Lady of the Year: Sam Windebank

Club Person of the Year: Keith Pritchard

Captains Cup: Maurice Hemingway

Club Champion Male Overall: Paul Veitch

Club Champion Female Overall: Nicola Jones

Short Distance Club Champion Male (time): Paul Veitch

Short Distance Club Champion Male (age graded): Paul Veitch

Short Distance Club Champion Female (time): Sam Windebank

Short Distance Club Champion Female (age graded): Sam Windebank

Long Distance Club Champion Male (time): Paul Veitch

Long Distance Club Champion Male (age graded): Paul Veitch

Long Distance Club Champion Female (time): Nicola Jones

Long Distance Club Champion Female (age graded): Barbara Reading

The George Callow Award: Michael Taylor

For winning the Hinchingbrooke Frostbite in a highly competitive field. The first Riverside Frostbite race winner for many years. 

Club Handicap Winner: Darren Woodward

Club Handicap Runner Up: Ben Goddard

2016

Most Promising Newcomer: Pat Ellerbeck

Most Improved Male: Malcolm Pritchard

Most Improved Female: Annabel Thompson

Senior of the Year: Chris Wright

Veteran of the Year: Barbara Reading

Lady of the Year: Sharon Evans

Club Person of the Year: Keith Pritchard

Captains Cup: Michael Taylor

Club Champion Male Overall: Paul Veitch

Club Champion Female Overall: Lucy Hurley 

Short Distance Club Champion Male (time): Michael Taylor

Short Distance Club Champion Male (age graded): Paul Veitch

Short Distance Club Champion Female (time): Sam Windebank

Short Distance Club Champion Female (age graded): Sam Windebank

Long Distance Club Champion Male (time): Paul Veitch

Long Distance Club Champion Male (age graded): Paul Veitch

Long Distance Club Champion Female (time): Lucy Hurley

Long Distance Club Champion Female (age graded): Barbara Reading

The George Callow Award: Paul Veitch

For his sub 3 hour (2:58:59) and 19th placing at Snowdonia Marathon.

Club Handicap Winner: Annabel Thompson

Club Handicap Runner Up: Kristina Brown

2015

Most Promising Newcomer: Adrian Smith

Most Improved Male: Rob Moir

Most Improved Female: Dawn Parr

Senior of the Year: Lucy Hurley

Veteran of the Year: Adrian Jarvis

Lady of the Year: Karen Roper

Club Person of the Year: Karen Roper

Captains Cup: Gary Barnes

Club Champion Male Overall: Paul Veitch

Club Champion M Senior: Kurt Sanders

Club Champion M 40+: Paul Veitch

Club Champion M 50+: Maurice Hemingway

Club Champion M 60+: Phil Redden

Club Champion Female Overall: Lucy Hurley

Club Champion F Senior: Lucy Hurley

Club Champion F 35+: Nicola Jones

Club Champion F 45+: Alison Cooper

The George Callow Award: Maurice Hemingway

For completing 15 laps as a solo runner at the Adidas Thunder Run.

Club Handicap Winner: Karen Roper

Club Handicap Runner Up: Karen Smith

2014

Most Promising Newcomer: Darren Woodward

Most Improved Male: Paul Newell

Most Improved Female: Sharon Evans

Senior of the Year: Kurt Sanders

Veteran of the Year: Maurice Hemingway

Lady of the Year: Samantha Bathgate

Club Person of the Year: Helen Liddle

Captains Cup: Malcolm Pritchard

Club Champion Male Overall: Phil Redden

Club Champion M Senior: Piers Serjeant

Club Champion M 40+: Paul Veitch

Club Champion M 50+: Dennis Martin

Club Champion M 60+: Phil Redden

Club Champion Female Overall: Alison Cooper

Club Champion F Senior: Lucy Taylor

Club Champion F 35+: Sam Windebank

Club Champion F 45+: Alison Cooper

Club Champion F 55+: Norma Leckie

The George Callow Award: Kurt Sanders

For being the youngest solo competitor at the Adidas Thunder Run.

Club Handicap Winner: Paul Newell

Club Handicap Runner Up: Chris Ward

2013

Most Promising Newcomer: Niki Serjeant

Most Improved Male: Vincent Hainsby

Most Improved Female: Karen Roper

Senior of the Year: Paul Oliver

Veteran of the Year: Paul Ridley

Lady of the Year: Elizabeth Hiner

Club Person of the Year: Elizabeth Hiner & Maurice Hemingway

Captains Cup: Phil Redden

Club Champion Male Overall: Maurice Hemingway

Club Champion M Senior: Owen Hurley

Club Champion M 40+: Paul Veitch

Club Champion M 50+: Maurice Hemingway

Club Champion Female Overall: Alison Cooper

Club Champion F Senior: Lucy Taylor

Club Champion F 35+: Sam Windebank

Club Champion F 45+: Alison Cooper

Club Champion F 55+: Barbara Reading

The George Callow Award: Paul Oliver

For winning the Trans Britain 156 Ultra and breaking all 6 stage records and the course record by 7 hours. Also for winning the Adidas Thunder Run as a solo runner.

Club Handicap Winner: Michael Reading

Club Handicap Runner Up: Vincent Hainsby

2012

Most Promising Newcomer: Nicola Jones

Most Improved Male: Russell Scrivener

Most Improved Female: Lucy Boothby

Senior of the Year: Paul Veitch

Veteran of the Year: Maurice Hemingway

Lady of the Year: Alison Cooper

Club Person of the Year: Helen Liddle

Captains Cup: Gary Barnes

Club Champion Male Overall: Phil Redden

Club Champion M Senior: Paul Veitch

Club Champion M 50+: Phil Redden

Club Champion Female Overall: Alison Cooper

Club Champion F Senior: Lucy Taylor

Club Champion F 35+: Lucy Boothby

Club Champion F 45+: Alison Cooper

Club Champion F 55+: Barbara Reading

The George Callow Award: Chris Windebank

For coming out of running retirement and completing the Riverside Runners Half Marathon in under 2 hours at the age of 71.

Club Handicap Winner: Chris Picton

Club Handicap Runner Up: Barbara Reading

2011

Most Promising Newcomer: Lucy Taylor

Most Improved Male: Simon Boothby

Most Improved Female: Lucy Boothby

Senior of the Year: Malcolm Pritchard

Veteran of the Year: Paul Ridley

Lady of the Year: Helen Liddle

Club Person of the Year: Maurice Hemingway

Captains Cup: Matt Nicholson

Club Champion Male Overall: Maurice Hemingway

Club Champion M Senior: Neil Shorten

Club Champion M 40+: Simon Boothby

Club Champion M 50+: Maurice Hemingway

Club Champion M 60+: Frank Scutt

Club Champion Female Overall: Lucy Boothby

Club Champion F Senior: Elizabeth Hiner

Club Champion F 35+: Lucy Boothby

Club Champion F 45+: Alison Cooper

Club Champion F 55+: Anne Furbank

The George Callow Award: Mick Entwhiste

For completion of the Grand Union Canal Run at his first attempt.

Club Handicap Winner: Lucy Boothby

Club Handicap Runner Up: Simon Boothby

2010

Most Promising Newcomer: Ian Camerson

Most Improved Male: Russell Scrivener

Most Improved Female: Ruth Chamberlain

Senior of the Year: Paul Veitch

Veteran of the Year: Maurice Hemmingway

Lady of the Year: Tracey Patmore

Club Person of the Year: Kenny Leckie

Captains Cup: Tracey Patmore

Club Champion Male Overall: Maurice Hemingway

Club Champion Female Overall: Tracey Patmore

The George Callow Award: Tracey Patmore

For her sub-3 hour marathon at the Amsterdam Marathon.

2009

Most Improved Male: Steve Childerley

Most Improved Female: Tracey Patmore

Senior of the Year: Matt Pyecroft

Veteran of the Year: Maurice Hemmingway

Lady of the Year: Anne Furbank

Club Person of the Year: Helen Liddle

Captains Cup: Will Mackay

Club Champion Male Overall: Phil Redden

Club Champion Female Overall: Madeline Boardman

The George Callow Award: Anne Furbank

For her UK record winning time at the Berlin Marathon.

2008

Most Promising Newcomer: Nigel Prout

Most Improved Male: Darren White

Most Improved Female: Madeline Boardman

Senior of the Year: Darren White

Veteran of the Year: Ian Turnbull

Lady of the Year: Anne Furbank

Club Person of the Year: Norma Leckie

Captains Cup: Paul Veitch

Club Champion Male Overall: Philip Ingle

Club Champion M Senior: Oliver Wright

Club Champion M 40+: Philip Ingle

Club Champion M 50+: Maurice Hemingway

Club Champion M 60+: Bob Thompson

Club Champion Female Overall: Sarah Bowles

Club Champion F Senior: Sarah Bowles

Club Champion F 35+: Tracey Patmore

Club Champion F 45+: Julia Stead

Club Champion F 55+: Norma Leckie

The George Callow Award: Anne Furbank

Running the Liverpool-Leeds Canal - 5 marathons in 5 days.

2007

Most Promising Newcomer: Karl Hiner

Most Improved Male: Maurice Hemmingway

Most Improved Female: Christine Bissell

Senior of the Year: Keith Pritchard

Veteran of the Year: Phil Redden

Lady of the Year: Anne Furbank

Club Person of the Year: Tony Hainsby

Captains Cup: Suzi Boast

Club Champion Male Overall: Mark Beagley

Club Champion Female Overall: Anne Furbank

The George Callow Award: Anne Furbank

Achieving 7 Stars in all Categories.

2006

Most Promising Newcomer: Lindsay Lister

Most Improved Male: Matt Dowle

Most Improved Female: Johanna Dowle

Senior of the Year: Keith Pritchard

Veteran of the Year: Phil Redden

Lady of the Year: Norma Leckie

Club Person of the Year: Matt Dowle

Club Champion Male Overall: Neil Adams

Club Champion Female Overall: Sally Hewitt

The George Callow Award: Matt Dowle

Completing the Grand Union Canal Run, 147 miles in a time of 42:06:00.

2005

Most Promising Newcomer: Katherine McCready

Most Improved Male: Matt Pyecroft

Most Improved Female: Sarah Bowles

Senior of the Year: Lee Welham

Veteran of the Year: Norma Leckie

Lady of the Year: Helen Liddle & Johanna Dowle

Club Person of the Year: Tony Hainsby

Club Champion Male Overall: Phil Redden

Club Champion Female Overall: Kim Masson

The George Callow Award: Gary Wale

Winning the Grand Union Canal Run, 147 miles in a time of 32:36:00.

2004

Most Promising Newcomer: Michelle Dunning

Most Improved Male: Peter Bissell

Most Improved Female: Sandra Holmes

Senior of the Year: Lee Welham

Veteran of the Year: Tony Hainsby

Lady of the Year: Sandra Holmes

Club Person of the Year: Phil Redden

Club Champion Male Overall: Phil Redden

Club Champion Female Overall: Rachel Sutcliffe

2003

Most Promising Newcomer: Sandra Holmes

Most Improved Male: Jerry Bryan

Most Improved Female: Anne Furbank

Senior of the Year: Lee Welham

Veteran of the Year: Steve Ellie

Lady of the Year: Ann Storey

Club Person of the Year: Steve Ellis

Club Champion Male Overall: Phil Redden

Club Champion Female Overall: Kim Masson

2002

Most Promising Newcomer: Andy Hynes

Most Improved Male: Jerry Bryan

Most Improved Female: Barbara Reading

Senior of the Year: Phillip Hainsby

Veteran of the Year: Kim Masson

Lady of the Year: Jean Raglione-Hall

Club Person of the Year: Tony Hainsby

Club Champion Male Overall: John Storey

Club Champion Female Overall: Kim Masson

2001

Most Promising Newcomer: Neil Adams

Most Improved Male: Mick Entwhistle

Most Improved Female: Joan Dunning

Senior of the Year: Keith Ritchie

Veteran of the Year: Andy Phillips

Lady of the Year: Norma Leckie

Club Person of the Year: Phil Redden

Club Champion Male Overall: Kevin Sadler

Club Champion Female Overall: Kim Masson

2000

Most Promising Newcomer: Kim Masson

Senior of the Year: Kevin Sadler

Veteran of the Year: Steve Ellie

Lady of the Year: Ann Storey

Club Person of the Year: Norma Leckie

Club Champion Male Overall: Andy Phillips

Club Champion Female Overall: Norma Leckie

1999

Most Promising Newcomer: Mark Denham-Smith

Most Improved Male: Lee Welham

Most Improved Female: Jacqui Hainsby

Senior of the Year: Alan Turnbull

Veteran of the Year: Dave Pullen

Lady of the Year: Maggie Shiner

Club Person of the Year: Tony Hainsby

Club Champion Male Overall: Andy Phillips

Club Champion Female Overall: Jacqui Hainsby

1998

Most Promising Newcomer: Mark Beagley

Most Improved Male: Chris Windebank

Veteran of the Year: Phil Redden

Lady of the Year: Norma Leckie

Club Person of the Year: Frank Scutt

Club Champion Male Overall: Eric Foxley

Club Champion Female Overall: Ann Storey

1997

Most Promising Newcomer: Nick Folbigg

Most Improved Male: Frank Scutt

Most Improved Female: Maggie Shiner

Senior of the Year: Andy Phillips

Veteran of the Year: Kenny Leckie

Lady of the Year: Norma Leckie

Club Person of the Year: Frank Scutt

Club Champion Male Overall: Phil Redden

Club Champion Female Overall: Ann Storey

1996

Most Promising Newcomer: Victoria Bird

Senior of the Year: Keith Pritchard

Veteran of the Year: Phil Redden

Lady of the Year: Ann Storey

Club Person of the Year: Ian Newland

Club Champion Male Overall: Steve Scheuber

Club Champion Female Overall: Ann Storey

1995

Most Promising Newcomer: Stuart Hart

Senior of the Year: Keith Ritchie

Veteran of the Year: Phil Redden

Club Person of the Year: Adrian Jarvis

Club Champion Male Overall: Alan Turnbull

Club Champion Female Overall: Sharon Housden

1994

Most Promising Newcomer: Michelle Lee

Most Improved Male: Dave Parrack

Most Improved Female: Jacqui Hainsby

Veteran of the Year: Norma Leckie

Club Person of the Year: Ann Storey

Club Champion Male Overall: Phil Redden

Club Champion Female Overall: Jacqui Hainsby

1993

Most Promising Newcomer: George Campbell

Most Improved Male: Martin Hainsby

Most Improved Female: Jacqui Hainsby

Veteran of the Year: Eric Foxley

Club Person of the Year: Dave Pullen

Club Champion Male Overall: Gary Wale

Club Champion Female Overall: Terri Parsons

1992

Most Promising Newcomer: Neil Smith

Most Improved Male: Chris Windebank

Most Improved Female: Ann Storey

Veteran of the Year: Tony Hainsby

Club Person of the Year: Kenny Leckie

Club Champion Male Overall: Gary Wale

Club Champion Female Overall: Ann Storey

1991

Most Promising Newcomer: Jacqui Hainsby

Most Improved Male: Dave Bale

Most Improved Female: Norma Leckie

Veteran of the Year: Ian Newland

Club Person of the Year: Andy Phillips

1990

Most Improved Male: Gary Wale

Most Improved Female: Sharon Housden

Veteran of the Year: Ron Walton

Club Person of the Year: Dave Woodward

1989
Most Promising Newcomer Selected by the Committee from members of Riverside Runners, who has shown improvement and potential in their first year of running or return to running.
Most Improved Male Selected by the Committee from male members of Riverside Runners, who has shown the biggest improvement over the year.
Most Improved Female Selected by the Committee from female members of Riverside Runners, who has shown the biggest improvement over the year.
Senior of the Year Selected by the Committee from under 40 male members or under 35 female members of Riverside Runners, for their contribution to the club or running achievements.
Veteran of the Year Selected by the Committee from members of Riverside Runners, males over 40 and females over 35, for their contribution to the club or running achievements.
Lady of the Year Selected by the Committee from female members of Riverside Runners, for their contribution to the club or running achievements.
Club Person of the Year Voted for by members of Riverside Runners.
Captains Cup Awarded by the Captain for special recognition.
The George Callow Award Nominated by the members of Riverside Runners, chosen by the Committee, awarded to a member who has attained an outstanding running achievement.
  Presented by Brenda Callow and family in memory of George Callow who died while running the Folksworth 15 on 18th January 2004.

Loading News...

loading...